Mazowsze Lokalnie 2023

Uwaga, uwaga! Ogłaszamy konkurs Mazowsze Lokalnie 2023!

21 lutego 2023 rusza nabór wniosków. W tym roku planujemy przyznać około 100 mikrodotacji w wysokości od 2000 do 7000 tysięcy złotych!

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne i samopomocowe. Przed aplikowaniem o dotację koniecznie zapoznajcie się z Regulaminem konkursu.

JAKIE PROJEKTY MAJĄ SZANSĘ NA DOFINANSOWANIE?

Projekty będzie można składać w ramach dwóch ścieżek: „inicjatywy oddolne” oraz „rozwój organizacji”. Grupy, które będą chciały składać projekty o charakterze samopomocowym, będą mogły to zrobić w ramach ścieżki „inicjatywy oddolne”.

DWIE ŚCIEŻKI KONKURSOWE

INICJATYWY ODDOLNE

Projekty mieszczące się w sferze pożytku publicznego, które inicjują wspólne przedsięwzięcia na rzecz dobra wspólnego w lokalnych społecznościach. Projekty w tej kategorii mogą składać grupy nieformalne lub młode organizacje pozarządowe.

Eksperci oceniający wnioski będą zwracać uwagę na cztery główne obszary, takie jak: zaangażowanie lokalnej społeczności, wynikające z projektu dobro wspólne, formę projektowanych działań oraz ich trwałość i spójność.

Dodatkowo podczas drugiego etapu oceny wniosków (komisje) w ścieżce inicjatywy oddolne projekt może uzyskać dodatkowe punkty strategiczne, w przypadku gdy grupa nieformalna/samopomocowa czy organizacja przewiduje realizację projektu:
a) dostępnego dla osób z mniejszości etnicznych i/lub narodowych / włącza mieszkańców i mieszkanki innej narodowości lub etniczności niż polska/ uwzględnia ich potrzeby – szczególnie premiowane będą projekty na rzecz wsparcia i integracji imigrantów wojennych z Ukrainy. (2 punkty)
b) zakładającego  promocję, edukację i wsparcie zdrowia psychicznego lokalnej społeczności oraz kształtowanie prawidłowych postaw dzieci i dorosłych związanych ze zdrowiem psychicznym. (4 punkty)

ROZWÓJ ORGANIZACJI

Projekty, których celem jest rozwój młodych organizacji – m.in. fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych oraz ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich. Zgodnie z regulaminem za młodą organizację uznajemy taką, która została zarejestrowana nie wcześniej niż 60 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych i usługowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną, poszerzenie zakresu świadczonych usług.

DWUETAPOWA OCENA

Projekty we wszystkich ścieżkach będą oceniane dwuetapowo:

I etap – ocena fiszki projektowej złożonej poprzez generator wniosków na stronie www.mazowszeloklanie.pl.

II etap (dla zakwalifikowanych) – prezentacja projektu przed komisją oceniającą. Komisje będą się odbywać online oraz stacjonarnie. Szczegóły zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

Wszystkie ważne informacje dotyczące konkursu zawiera Regulamin konkursowy 2023. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. 

W następnym poście znajdziecie szczegółowe informacje na temat zasad konkursu i generatora wniosków.