Nazwa projektu: Smolarnia_nasza wieś.

Numer projektu:3682/GN_NGO/2019

W naszej wsi brakuje miejsca do spotkań mieszkańców. Chcemy to zmienić. Powstał pomysł wydzierżawienia i remontu starego drewnianego domu. Posesja vis a vis domu Pani Sołtys.

1 KROK – zrobienie boiska do piłki siatkowej

2 KROK – zrobienie małej altany do spotkań przy palenisku na tyłach budynku przyszłej świetlicy. Wokół tworzenia boiska i altany chcemy zainteresować mieszkańców. Integracja przy robieniu czegoś razem. Boisko i altana ma służyć integracji starszych i młodszych mieszkańców Smolarni. Wspólnie chcemy uporządkować teren starego ogródka i sadu oraz posadzić kilka nowych roślin przy altanie. A potem miejsce otoczyć opieką. Latem będzie możliwość rekreacji dla dzieci, młodzieży i turystów. Spotkań i rozmów sąsiedzkich.

BOISKO I ALTANA To może być miejsce, w którym się bywa. Siedzi się, sieje, grzebie w ziemi, zbiera rukolę i maliny, podlewa rośliny. Miejsce spotkań. Miejsce rozmów przy ognisku. Miejsce poznawania się z sąsiadami. Miejsce produkowania dóbr wspólnych: ziół?…., ale też praktykowania życzliwości, (wspólnego) robienia i nie-robienia, uprawy i doglądania nowych pomysłów. Zalążek placu zabaw dzieci ( patyki, kamienie, 2 drzewa owocowe, łąka…jest gdzie brykać ). Na zewnętrznej rabacie posadzimy rośliny: dziki bez czarny, maliny, zioła….! Stary dom z ogródkiem. Starsi mieszkańcy pamiętają jeszcze kto tu mieszkał? Chcemy wspólnie „naprawić” miejsce i otoczyć je opieką. Przywrócić do życia wsi…Zintegrować starych i nowych mieszkańców wokół miejsca. Zachęcić do współpracy.