W poszukiwaniu najciekawszych głazów

 

Stowarzyszenie RAPAKIWI tworzy w Wólce Kamiennej ścieżkę edukacyjną z kamieni. Skąd taki pomysł? Na terenie wsi znajduje się głaz narzutowy typu granit rapakiwi. Jest to największy taki obiekt w powiecie siedleckim, ma 16 metrów w obwodzie, waży około 100 ton. Od niego wieś Wólka zyskała nazwę Wólka Kamienna.

Widząc rosnące zainteresowanie głazem, członkowie stowarzyszenia postanowili stworzyć nową atrakcję w swojej miejscowości, a mianowicie ścieżkę edukacyjną z kamieni.

Projekt zaczął się od wyszukiwania odpowiednich głazów na terenie wsi i okolic, mierzenia ich i fotografowania. Następnie zaplanowano konsultację z Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie, aby z pomocą specjalistów wybrać najciekawsze okazy do przewiezienia na miejsce ekspozycji. Ostatnią fazą projektu będzie opisanie kamieni przez pracowników PIG pod względem petrograficznym (nazwa, skład, pochodzenie, orientacyjny wiek) i zamieszczenie tych opisów na tabliczkach obok głazów.

W realizację projektu zaangażowali się wolontariusze z Wólki Kamiennej, którzy pomagali między innymi w transporcie kamieni. Zobaczcie na zdjęciach, jak wyglądało to trudne przedsięwzięcie oraz jak wygląda najsłynniejszy głaz w tej części Mazowsza.